Ana sayfa Genel ÇEKÜL Vakfı Kültürel Miras Eğitimi Amasra’da Yapılıyor

ÇEKÜL Vakfı Kültürel Miras Eğitimi Amasra’da Yapılıyor

1155
0

Amasra’da kültürel değerleri koruma çalışmalarına destek veren dostlarımıza duyuruyor,
“ACEMİ ARKEOLOGLARIN KAZISINA” ve Sergi-Sertifika törenine katılımlarını bekliyoruz.”
“ÇEKÜL VAKFI KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ AMASRA’DA YAPILIYOR”

Amasra; tarihi, kültürel ve doğal değerlere sahip önemli bir kenttir.


Bu özelliklere sahip kentler, günümüz dünyasında sivil toplum kuruluşlarına ve o kentin bireylerine yaşadıkları çevrenin değerlerini koruma, tanıtma ve çağdaş bir anlayışla işlevlendirerek yaşatma görevini yükler.

Kentlerin kültürel değerleri ile birlikte korunabilmesi ve geleceğe taşınabilmesi ancak gençlerin katılımı ile mümkündür. Gelecek kuşakların bilgilendirilmesi ve kararlara katılımlarının sağlanması en önemli görevdir.

İşte bu amaçla; “KENTLER ÇOCUKLARINDIR” ve “GENÇLER KENTLERİN KÜLTÜR ELÇİLERİDİR”

sloganları ile yola çıkıyoruz.

Yeni kuşakların yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için bir eğitim programını başlatıyor ve kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyoruz.

23 Mart 2012 Cuma günü başlayan etkinlikte birinci gün kentin Coğrafi ve Tarihi değerleri öğrenilecek.

24 Mart 2012 günü saat 10 da ise “ACEMİ ARKEOLOGLAR AMASRA’DA KAZI YAPACAKLAR”

25 Mart 22012 Pazar günü Kent Mimarisi ve Yaşam Kültürü çalışmalarından sonra saat 17.00 de Safa Parkta Yapılacak sergi ve sertifika töreni ile etkinlik sonlanacak.

Saygılarımızla.

Hüseyin ÇOBAN

ÇEKÜL Amasra Temsilcisi

(Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)

e.mail: cekul@amasra.net

—————————————————————————————————-

“ÇEKÜL VAKFI KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ AMASRA’DA YAPILIYOR”

ÇEKÜL Vakfı’nın 2003 yılında başladığı “Kültürel Miras Eğitim Programı” her yıl pek çok kentte uygulanıyor. Doğal yaşam, geleneksel mimari, arkeoloji ve yaşam kültürünü konu alan eğitime Amasra Belediyesi de ev sahipliği yapıyor. Eğitime, Amasra Kaymakamlığı ve Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü destek veriyor.

“Kültürel Miras Eğitim Programı” kapsamında, 2008 yılından itibaren ETİ Şirketler Grubu’nun kurumsal desteğiyle devam eden “Kültür Elçileri Projesi” bu yıl, Amasra’nın da içinde bulunduğu Tarihi Kentler Birliği’ne üye 15 kentte yapılacak. Amasra (Bartın), Şehitkâmil (Gaziantep), Nallıhan (Ankara), Mecitözü (Çorum), İskilip (Çorum), Havsa (Edirne), Uzunköprü (Edirne), Şile (İstanbul), Kula (Manisa), Tosya (Kastamonu), Savur (Mardin), Aydın, Aksaray, Silifke (Mersin), Yatağan (Muğla), kentlerinde yeni ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri yetişecek.

Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden seçilen toplam 24 öğrenci, Amasra’nın Kültür Elçisi olacak. Öğrenciler, eğitim ilk gününe “kültür ve kentlilik bilinci nedir?” sorusuna katılımcı eğitim teknikleriyle cevap arayarak başlayacak. Kültür Elçileri eğitimi, ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin desteğiyle, yerel uzmanların kentin kimliğini yansıtan sunumlarıyla devam edecek. Amasra Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak eğitim 22-25 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Eğitimde, doğal yaşam ve kentsel ekosistemler, arkeoloji, kent mimarisi, geleneksel yaşam kültürü ana başlıkları altında pek çok bilgi aktarılacak; tarihi alanlar, sivil mimari ve doğal çevrenin incelendiği geziler yapılacak.

Bartın Valisi İsa KÜÇÜK, Amasra Kaymakamı Mehmet YILDIZ ve Belediye Başkanı Mehmet Emin TİMUR’un da katılacağı sertifika töreni ise Pazar günü saat 17.30’da Amasra Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nunda düzenlenecek. Velilerin de katılacağı törende, eğitiminde yapılan eskiz, afiş, broşür, kitap ayracı, kent haritası ve seramik çalışması gibi pek çok etkinliğin ürünlerini sergileyecek.

Amasra Kültür Elçileri, öğrendiklerini arkadaşlarıyla da paylaşıp, projeler üreterek kentlerinin özgün kimliğinin korunmasına katkıda bulunacak. Yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde etkinlikler düzenleyecek.

Yeni kuşakların yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için uygulanan eğitim programı, kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyor.