Ana sayfa Projeler Cenova Şatosu Projesi

Cenova Şatosu Projesi

302
0

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2007

Amasra Belediyesi “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” projesi ile Tarihi Kentler Birliği ödülüne layık görülmüştür.

Tarihi kent dokularını ve kültürel mirası koruma ve yaşatma doğrultusunda “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” nin yapımının sağlanması, koruma bilincini yaygınlaştırmak, Amasra’nın Tarihi ve Kültürel değerlerine yeni bir değer kazandırmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Yıkık bir Cenova Şatosu’nun restore edilip Cenova Armaları Müzesine dönüştürülmesi, Türkiye’de bir ilk olmasından dolayı dikkat çekicidir.

Bir taraftan şatonun geçmişiyle anlamlı bir bağ kurulurken, diğer taraftan da cam ve çelik gibi malzemelerle kapatılan mekanda minimalist ve sade bir müzecilik anlayışı sergilemesi nedenleriyle ödüle uygun görülmüş olan proje Yapım aşaması için destek beklemektedir.

Proje Ödülü; AMASRA BELEDİYESİ “Cenova Şatosu / Cenova Armaları Müzesi”,
Tarihi Kentler Birliği, tarihi kent dokularını ve kültürel mirası koruma ve yaşatma doğrultusunda koruma bilincini yaygınlaştırmak, koruma çalışmalarına nitelik kazandırmak amacıyla üretilen projeleri ve uygulamaları özendiren ve ödüllendiren bir yarışma düzenlemiştir.

Bu yarışmada Y. Metin KESKİN (Y. Mimar), Zuhal KESKİN (Restoratör), Ceyda AKKAYA (İç Mimar) tarafından hazırlanan Amasra Belediyesi – “Cenova Şatosu” projesi ödüle layık görülmüştür.