Mon18062018

Son guncelleme08:56:30 PM GMT

Back Haberler Amasra'dan Haberler "Korumanın Başkenti Safranbolu" gezisi
Perşembe, 12 Mayıs 2011 19:29

"Korumanın Başkenti Safranbolu" gezisi Vurgulanmış

Yazan  Hüseyin Çoban
Oy ver
(1 Oy)

Çekül Gönüllüleri Safranbolu'ya gezi düzenledi.

Kentsel değerlerini korumadaki başarısı nedeniyle UNESCO tarafından "Dünya Miras Listesine" alınan ve "Korumanın Başkenti" ismiyle anılan Safranbolu Amasra'ya örnek olabilir mi?

İşte bu sorunun cevabını bulmak ve Safranbolu'nun deneylerinden faydalanmak için yapılan geziye Çekül Amasra Danışma Kurulu üyeleri ve Amasra Lisesi Öğrencileri katıldılar.

Korumaya alınmış, restore edilmiş ve yeni işlevler verilerek tekrar kullanıma açılmış birçok eserin görüldüğü gezinin bir bölümüne Safranbolu Çekül Temsilcisi Mehmet Adalı rehberlik etti.

Amasra Küçük Hamam projesine örnek olabilecek olan ve Restoratör Mimar Doç. Aysun Özköse tarafından restorasyonu yürütülen Rum Hamamında da incelemelerde bulunuldu.

Hıdırlık tepesinden doyumsuz görüntüsünü izleyerek başlanan Safranbolu gezisi, Kent Müzesi, Yemeniciler Arastası, Demirciler çarşısı, Kıranköy Camii incelemelri ile sürdü.

Sivil Mimari örneklerinden Ebru ve Recep Yücel tarafından Bağlar semtinde restore edilerek Konut, Otel, Restaurant ve doğal yaşamın sürdürüleceği Bahçelerden oluşacak kompleksin çalışmalarının da izlendiği gezide öğrenciler röportajlar yaptı.

Safranbolu gezisi ile ilgili bu haberde Hakan Topuz fotoğrafları kullanılmıştır.

Öğrenci röportajları, fotoğrafları, anı yazıları ile Danışma kurulu üyelerinin fotoğrafları, videoları da bu sayfalarda yayınlanacaktır.

 

Son değişiklik Pazartesi, 23 Mayıs 2011 19:36