Mon18062018

Son guncelleme08:56:30 PM GMT

Back Haberler Tarihe göre süzülen ögeler: Mayıs 2011
Tarihe göre süzülen ögeler: Mayıs 2011
Pazar, 22 Mayıs 2011 09:33

Amasra Boztepe'de bir Susam Gezisi.

Amasra’nın antik dönem isimlerinden biride “SESAMOS” tur.
Kentin Bu ismi ilk baharda Boztepe’de açan SUSAM lardan aldığı söylenir.
Zambak, Süsen gibi isimler alan bu çiçek Amasra’da baharı karşılamanın simgesi olmuştur.

Yayınlandığı yer Aktiviteler

Mezopotamya’nın bir deniz gibi uzandığı, taşların, güneşin aynı dili konuştuğu Mardin.

ÇEKÜL’ün öncülüğünde her kesimden koruma gönüllüsünün çabaları, Mardin’in kentsel, tarihsel mirasının gün yüzüne çıkış öyküleri bu kitapta anlatılıyor.

"Kitap Amasra ÇEKÜL de var, isteyenler inceleyebilir, okuyabilir, eve götürebilir, kendi kitaplığı için alabilir."

Yayınlandığı yer Kitaplık

Küçük Hamam Projesinin tanıtımı ve Projenin uygulamalarının tartışılacağı “Amasra Çalıştayı” nı planlamak için TKB Samsun Buluşmasına katıldık.
Amasra Belediyesi başkan vekili Ali Rıza Dönmez, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Güre ile birlikte ÇEKÜL Amasra Temsilciliği adına da Hüseyin Çoban ve Hüseyin Buğday’ın katıldığı Samsun Buluşmasının ana teması; Her Kente “Kent Müzesi” idi.
“Küçük Hamam Projesi” nin Poster Sunumunun yapıldığı buluşmada Çekül Başkanı Metin Sözen, Çekül uzmanlarından Hurşit Arslan, Belgesel sinemacı Hasan Özgen, Mimar Metin Keskin ile  görüşmeler yapan heyetimiz Amasra Çalıştayının programı şekillendirdi.  Çalıştayın tarihi ilk Çekül toplantısında kesinleştirilecek.

Özendirme Yarışması Ödül Töreni Samsun’da yapıldı
1     3-14-15 Mayıs tarihlerinde yapılan Samsun Buluşması, Cuma akşamı “Koruma ve Özendirme Yarışması Ödül Töreni” ile başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ve TKB Başkanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasıyla başlayan Ödül Töreni’nde 5 ayrı kategorideki ödüller sahiplerini buldu.

30 belediyenin 51 proje ve uygulama ile başvurduğu yarışma, “Proje ödülleri”ANTALYA, BORNOVA, SİLİFKE, SİVEREK ve VİZE belediyelerine, “Uygulama ödülleri”BAYINDIR, İZMİR, MİLAS, TAŞUCU ve TİRE belediyelerine verildi.

Kentlerindeki kültürel mirası korumak-yaşatmak için yaptıkları istikrarlı çalışmalar ve yarışmaya düzenli olarak katılarak aldıkları ödüllerle ALTINDAĞ, BİRGİ, BURSA, NİKSAR ve ODUNPAZARI belediyeleri “Süreklilik ödülü”ne uygun görüldü. TKB’nin 10. Yılı dolayısıyla, 2006 yılında aramızdan ayrılan TKB Danışma Kurulu Üyesi hukukçu Derviş Parlak adına verilen “10. Yıl Derviş Parlak Özel Ödülü” ise Yalvaç Belediyesi’nin oldu.
“Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”nü ise BATTALGAZİ Belediyesi kazandı.

Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi
Tarihi Kentler Birliği’nin bu yıl gündeme getirmek istediği konulardan biri olan “Kent Müzeleri” konusu Samsun’da konuşuldu. “Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi” başlıklı seminere ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı mimar Mithat Kırayoğlu ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez konuşmacı olarak katıldı.

Mithat Kırayoğlu, müzelerin tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Kent müzelerinin, resmi tarihin yanı sıra sivillerin tarihini anlatmasıyla önemli olduğunu vurguladı. “Kent müzelerine günümüzde vermek istediğimiz işlevi, Cumhuriyet döneminde halk evleri yürütüyordu,” diyen Kırayoğlu, küreselleşmenin aslında bir yandan da yerelleşmeye hizmet ettiğini vurguladı. Müzelerin, kentlilerin kentle tanıştığı mekânlar olduğunu söyleyerek,  kent müzelerinin sadece açılmasıyla kurulma işinin bitmediğini, hatta bu sürecin yeni başladığını söyledi. Her kentte kent müzesi yaklaşımıyla TKB ve ÇEKÜL’ün bir Türkiye kent müzesi modeli oluşturacağının altını çizdi.

Ahmet Erdönmez ise Bursa Kent Müzesi’nin kuruluş hikâyesini anlattı. Kentlilerin müzeye bağışlarının giderek arttığına vurgu yapan Erdönmez, bir sonraki aşamada ihtisas müzelerinin kurulmasının gerektiğini söyledi. “Kent müzesi kurmaya karar veren belediyeler, TKB ve ÇEKÜL Vakfı’nın birikim ve tecrübelerinden mutlaka yararlanmalıdır,” diyerek arşiv ve belgeleme süreçlerine dikkat çekti. Sadece Selçuklu, Osmanlı dönemlerin değil, kentlerin antik tarihlerinin ve bu gelişim sürecinin müzelerde yansıtılması gerektiğini söyledi.    
Samsun kent gezisi yapıldı
Karadeniz’in tek Büyükşehir Belediyesi ve bir liman kenti olan Samsun, doğu ve batıya doğru gelişim gösteren modern bir kent. Sahil şeridindeki düzenlemeleri, teleferik hattı, atlı spor tesisleri, müzik konservatuarı, su kayağı merkezi, yeşil alanları, kent içindeki plajları ve raylı taşıma sistemi Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından sadece birkaç tanesi.

Samsun yolculuğunda VEZİRKÖPRÜ gezisi:
Ali Rıza Dönmez’in arkadaşı Ahmet beyin rehberliğinde gezdiğimiz Vezirköprü’nün Bedesteni, Taşhanı, Orta camii, Demirciler çarşısı, Saat kulesi ile Eski görünümü altında modern bir kütüphaneye dönüştürülmüş Medresesinden size fotoğraflar getirdik.

Vezirköprü ziyaretimiz Ahmet beyin ikramı “Piran Kebabı” ile son buldu.

Yeni buluşmalarda ÇEKÜL Amasra Gönüllüsü arkadaşlarımızın da yer alması dileğimizdir.

Hepimizin korumaya değer eserleri olsun....

Hüseyin ÇOBAN

 

Yayınlandığı yer Projeler
Perşembe, 12 Mayıs 2011 19:29

"Korumanın Başkenti Safranbolu" gezisi

Çekül Gönüllüleri Safranbolu'ya gezi düzenledi.

Kentsel değerlerini korumadaki başarısı nedeniyle UNESCO tarafından "Dünya Miras Listesine" alınan ve "Korumanın Başkenti" ismiyle anılan Safranbolu Amasra'ya örnek olabilir mi?

İşte bu sorunun cevabını bulmak ve Safranbolu'nun deneylerinden faydalanmak için yapılan geziye Çekül Amasra Danışma Kurulu üyeleri ve Amasra Lisesi Öğrencileri katıldılar.

Korumaya alınmış, restore edilmiş ve yeni işlevler verilerek tekrar kullanıma açılmış birçok eserin görüldüğü gezinin bir bölümüne Safranbolu Çekül Temsilcisi Mehmet Adalı rehberlik etti.

Amasra Küçük Hamam projesine örnek olabilecek olan ve Restoratör Mimar Doç. Aysun Özköse tarafından restorasyonu yürütülen Rum Hamamında da incelemelerde bulunuldu.

Hıdırlık tepesinden doyumsuz görüntüsünü izleyerek başlanan Safranbolu gezisi, Kent Müzesi, Yemeniciler Arastası, Demirciler çarşısı, Kıranköy Camii incelemelri ile sürdü.

Sivil Mimari örneklerinden Ebru ve Recep Yücel tarafından Bağlar semtinde restore edilerek Konut, Otel, Restaurant ve doğal yaşamın sürdürüleceği Bahçelerden oluşacak kompleksin çalışmalarının da izlendiği gezide öğrenciler röportajlar yaptı.

Safranbolu gezisi ile ilgili bu haberde Hakan Topuz fotoğrafları kullanılmıştır.

Öğrenci röportajları, fotoğrafları, anı yazıları ile Danışma kurulu üyelerinin fotoğrafları, videoları da bu sayfalarda yayınlanacaktır.

 

Yayınlandığı yer Amasra'dan Haberler

"ÇEKÜL Gençleri" kültür değerlerini koruma çalışmalarını Amasra Lisesi'nde konuştu.

Küçük Hamam Projesinin videosunun seyredildiği toplantıda, korumanın başkenti Safranbolu'ya yapılacak gezi planlandı.

ÇEKÜL Amasra temsilcisi Hüseyin ÇOBAN'ın "Amasra'da kültürel değerleri korumak" konulu sunumundan sonra gençlerin hem koruma faaliyetlerine aktif katılımı hem de Küçük Hamam'ın kültür merkezi olarak kullanılmasında yapacakları projeler üzerinde konuşuldu.

Eskiz, resim, fotoğraf, yerel tarih araştırması, ropörtajlar ve kompozisyon konularında çalışmalar yapacak olan Amasra Lisesi ÇEKÜL Gençleri ilk faaliyetlerini Safranbolu gezisinde yapacaklar.

ÇEKÜL danışma kurulu üyeleri ve Amasra Lisesi öğretmenlerinden Kerim BOZ ve Hülya ERK UZUN tarafından düzenlenen toplantıda, İnteraktif Grubundan Ferhat GÜNGÖR ve Salih POLATOĞLU, ilk ropörtaj grubunu Şeyma YENİ, Sena ATAMAN ve İlayda GÖKTEPE ile birlikte kurdular ve Safranbolu gezisi çalışmalarını planladılar.

Dim lights Download Embed Embed this video on your site

ÇEKÜL Gönüllüleri Amasra Lisesi Grubu

Öğrenciler

Kaan MIZRAP, Onay IŞIKLI, İlayda GÖKTEPE, Sena ATAMAN, Aslıhan ÇAMŞUL, Büşra GÜVEN, Göksu KARABACAK, İpek YALÇIN, Eda SARIHAN, Oktay AYDIN, Emrah ALEMDAR, Betül SARI, Kumru ÖZTÜRK, Mehmet Ali GÜRPINAR, Şeyma YENİ, Müge CEBECİOĞLU, Fatma BAŞ, Ertuğrul KAYABAŞ, Buse GÜN, İzel YAT, Çağla ÖZENGİ

Öğretmenler

Hülya ERK UZUN, Kerim BOZ, Sürel TURAR ÇOBAN, Seyide KARACA

Yayınlandığı yer Amasra'dan Haberler