Mon18062018

Son guncelleme08:56:30 PM GMT

Back Haberler Ferhat Güngör
Ferhat Güngör

Ferhat Güngör

www.amasra.net

Web sitesi adresi: http://www.ferhatgungor.com

Pazar, 08 Nisan 2012 08:18

ÇEKÜL Tam Kadro Amasra'da

“BARTIN COĞRAFYASI TARİHTEN GELEN SORUMLULUKLAR VE ÖNCELİKLER” başlığı ile düzenlenen Çalıştaya katılmak ve Tarihi Kentler Birliği Üyesi olan Bartın ve Amasra Belediyelerinin koruma amaçlı çalışmalarını incelemek üzere gelen ÇEKÜL heyeti Amasra gezisi yaptı.  

ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile birlikte Mimar, Restöratör, Tasarımcı, Arkeolog, Sanat Tarihçisi, Yazar, Arşivci ve İletişimcilerden oluşan 20 kişilik heyet kentimizin değerlerini koruma çalışmalarına destek vermek ve deneylerini aktarmak üzere Amasra’ya geldi.

ÇEKÜL (ÇEVRE ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Amasra Temsilciliği gönüllülerinin karşılamasına Bartın Valisi İsa Küçük, Kaymakam Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı M. Emin Timur eşlik etti.

Dim lights Download Embed Embed this video on your site

Mart ayında ETİ ÇEKÜL işbirliği ile düzenlenen “Kültür Elçileri” eğitimine katılmış olan Fatih Sultan Mehmet İlk Öğretim Okulu 6. Sınıf öğrencilerinin de Metin Sözen ile sohbete katıldığı karşılama da Kent gezisi le başladı.

2011 yılında Küçük Hamam projesinin benzerlerini izlemek ve Korumanın Başkenti Safranbolu’nun koruma çalışmalarından örnekler görmek üzere 18 i lise öğrencisi 55 kişilik grup ile yapılan Safranbolu gezisindeki anılarını yazan Lise öğrencisi Betül Sarı’nın kitapçığı heyete takdim edildi. Metin Sözen tarafından Betül’ün arkadaşlarının da okuyabilmesi amacıyla kitabın basılmasına karar verildi.

Kent Gezisi; Çekül Amasra gönüllülerinin bir buçuk yıldır yürüttükleri “Küçük Hamam” projesinin değerlendirilmesi için Amasra’nın ender Osmanlı eserlerinden olan Hamam ile başladı.

Çekül Amasra Gönüllülerinin önerilerini anlattığı projenin aşamaları ve hamamın tarihten bize taşıdığı değerli izlerin görülmesinden sonra Amasra’nın “Çekici” ustalarının şekillendirdiği Hamam Kapısı Tokmağına atılan imzalar ile projeye start verildi.

KÜÇÜK HAMAM PROJESİ

“Amasra Küçük Hamamı “Kültür ve Sanat Sergi Salonu” olarak işlevlendirilecektir. Eserin Kent içindeki merkezi konumu, İç ve dıs mekanlarına yeni kazandırılacak işlev ile “Kültür ve Sanat Sergi Salonu” olarak kullanılabilmeye elverişliliği, Korunarak geleceğe taşınacak kültürel ve tarihi özellikleri nedeniyle; Amasra'nın turistik gezi rotasının ilk durağı ve kentin görsel tanıtımının yapıldığı bir mekan olarak tasarlanacak, ayrıca “toplantı salonu” amacıyla da kullanılabilecek çok amaçlı bir salon haline getirilerek kentin hayatına kazandırılması hedeflenecektir.

Hamamı yılların getirdiği ve bakımsızlık nedeniyle oluşan sorunlarından kurtarılarak yapının ömrünü uzatmak, kullanılamaz hale gelmiş mimari ve mekansal özelliklerini yeniden işlevlendirerek kentin göbeğindeki bu esere hak ettiği degeri vermek amaçlanacaktır. Restore edilerek iç ve dıs alanları ile bir sanat merkezine dönüştürülebilecek olan Hamam, “Cam Çatı” ile hem korunacak hem de modern bir görünüme kavuşturulacaktır. Yapıdan bağımsız olarak avlu içine oturan taşıyıcılarıyla hamamın ve avlunun üzerini kapatacak çelik takviyeli “Cam Çatı” hem hamamı hava şartlarına karsı koruyacak hem de avlunun çok amaçlı salon olarak hizmet vermesini sağlayacaktır.”

Yazdığı kitaplar, kaleme aldığı makaleler, müzenin kuruluşuna ve pek çok etkinliğin yapılmasına yaptığı öncülükler ve Amasra’nın tanıtımına belgelenmesine yaptığı katkılar ile biline Necdet Sakaoğlu’nun rehberliğinde yapılan kent gezisi Küçük Osmanlı Hamamından sonra, “Kafe Hamam”, Roma Hamamı, Hisar Peçe, Küçük kilise, Cenova Şatosu, Fatih Camii, Kemere Köprü Gezisi ile sürdü.

Gezi sonunda Sefa Parkta yapılan değerlendirmede “Küçük Hamam Projesi Yol Haritası” çizildi. Hamamın kültür evi olarak yeni işlevi konusunda Hüseyin KOÇ, yerel tarih derlemeleri ve ahşap ile taş ustalarının projeye katılımı konusunda Özden ATALAR ve Murat TOPUZ, hamamın restorasyonu ve yeni yapısı konusunda Betül YILDIRIM ve Sahragül YILMAZ, çalışmaların aşama aşama belgelenmesi, internet aracılığıyla yaygınlaştırılması, kitap ve belgesel film yapılması konusunda Ferhat GÜNGÖR ve Hakan TOPUZ, gençlerin projeye katılımı konusunda Abdullah İSTEK, proje koordinasyonu konusunda Hüseyin ÇOBAN, ÇEKÜL'den gelen uzman konuklarla bilgi paylaşımı ve iş takvimi yaptılar. Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL'ün uzman konukları da görüşlerini ve deneyimlerini paylaştılar.

Ferhat Güngör ve Hüseyin Çoban'ın fotoğraflarıyla Suyun Peşinde Grubu bu defa Amasra'yı gökyüzünden görme olanağı sağlıyor. Amasra Belediyesi Koruma Amaçlı İmar Planını yapan firmanın getirtdiği Microlight ile uçuş yaptık.

Amasra'ya gökyüzünden bakmak; ona "TEPEDEN BAKMAMAYI", onu "anlamayı ve korumayı" bir kez daha ve hepimize HATIRLATACAKTIR umarız.

1. Sorti - Hüseyin Çoban

2. Sorti - Ferhat Güngör

Amasra'ya gökyüzünden bakmak; ona "TEPEDEN BAKMAMAYI",

onu "anlamayı ve korumayı" bir kez daha ve hepimize HATIRLATACAKTIR umarız.

"ÇEKÜL Gençleri" kültür değerlerini koruma çalışmalarını Amasra Lisesi'nde konuştu.

Küçük Hamam Projesinin videosunun seyredildiği toplantıda, korumanın başkenti Safranbolu'ya yapılacak gezi planlandı.

ÇEKÜL Amasra temsilcisi Hüseyin ÇOBAN'ın "Amasra'da kültürel değerleri korumak" konulu sunumundan sonra gençlerin hem koruma faaliyetlerine aktif katılımı hem de Küçük Hamam'ın kültür merkezi olarak kullanılmasında yapacakları projeler üzerinde konuşuldu.

Eskiz, resim, fotoğraf, yerel tarih araştırması, ropörtajlar ve kompozisyon konularında çalışmalar yapacak olan Amasra Lisesi ÇEKÜL Gençleri ilk faaliyetlerini Safranbolu gezisinde yapacaklar.

ÇEKÜL danışma kurulu üyeleri ve Amasra Lisesi öğretmenlerinden Kerim BOZ ve Hülya ERK UZUN tarafından düzenlenen toplantıda, İnteraktif Grubundan Ferhat GÜNGÖR ve Salih POLATOĞLU, ilk ropörtaj grubunu Şeyma YENİ, Sena ATAMAN ve İlayda GÖKTEPE ile birlikte kurdular ve Safranbolu gezisi çalışmalarını planladılar.

Dim lights Download Embed Embed this video on your site

ÇEKÜL Gönüllüleri Amasra Lisesi Grubu

Öğrenciler

Kaan MIZRAP, Onay IŞIKLI, İlayda GÖKTEPE, Sena ATAMAN, Aslıhan ÇAMŞUL, Büşra GÜVEN, Göksu KARABACAK, İpek YALÇIN, Eda SARIHAN, Oktay AYDIN, Emrah ALEMDAR, Betül SARI, Kumru ÖZTÜRK, Mehmet Ali GÜRPINAR, Şeyma YENİ, Müge CEBECİOĞLU, Fatma BAŞ, Ertuğrul KAYABAŞ, Buse GÜN, İzel YAT, Çağla ÖZENGİ

Öğretmenler

Hülya ERK UZUN, Kerim BOZ, Sürel TURAR ÇOBAN, Seyide KARACA

ÇEKÜL gönüllülerinin Amasra Kültür değerlerini koruma faaliyetlerinde birlikte çalışdığı Amasra Belediyesi Fotoğraf Kulübü Temel Fotoğrafçılık eğitimleri ve fotoğraf gezilerine başladı.

Pazar, 20 Şubat 2011 09:59

Amasra Küçük Hamam

Röleve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik projeleri

Amasra’nın önemli kültür varlıklarından biri de Osmanlı eseri olan Türk hamamıdır. Küçük boyutlarına rağmen tarihin geçmiş zamanlarından devşirerek günümüze taşıdığı süprizleriyle ilgi çekici özelliklere sahiptir.

İşlev projesi

Amasra Küçük Hamamı “Kültür ve Sanat Sergi Salonu”  olarak işlevlendirilecektir. Eserin Kent içindeki merkezi konumu, iç ve dış mekanlarına yeni kazandırılacak işlev ile “Kültür ve Sanat Sergi Salonu” olarak kullanılabilmeye elverişliliği, korunarak geleceğe taşınacak kültürel ve tarihi özellikleri nedeniyle; Amasra’nın turistik gezi rotasının ilk durağı ve kentin görsel tanıtımının yapıldığı bir mekan olarak tasarlanacak, ayrıca “toplantı salonu” amacıyla da kullanılabilecek çok amaçlı bir salon haline getirilerek kentin hayatına kazandırılması hedeflenecektir.

Cumartesi, 19 Şubat 2011 19:10

Amasra Kaymakam Evi - “Kültür Evi”

Kaymakam Evinin Kültür evi olarak yeniden işlevlendirilmesi;

Semavi EVİCE, ve Necdet SAKAOĞLU’nun bir kısım koleksiyonlarının da bulundurulduğu çalışma odaları olan, Amasra Kültür Birikimleri olan Kitap, Fotoğraf vb eserlerin kullanıma açıldığı “KÜLTÜR EVİ” projesidir.

Osmanlı döneminde “KIZ OKULU” olarak yapılmış olan binayı Amasra’nın sivil toplum kuruluşlarının kullandığı ve sanat kültür etkinliklerinin mekanı haline getirmek, interaktif çağdaş bir kütüphane yapmak projenin ana fikrini oluşturacaktır.

“Kültür Evi” projesinde binanın yeni İşlev ve işleyişinin tanımlanacağı çalışmalar yapılacak ve projenin süreci bir iş takvimi yapılarak takip edilecektir.

Cumartesi, 19 Şubat 2011 18:37

Cenova Şatosu Projesi

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2007

Amasra Belediyesi “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” projesi ile Tarihi Kentler Birliği ödülüne layık görülmüştür.

Tarihi kent dokularını ve kültürel mirası koruma ve yaşatma doğrultusunda “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” nin yapımının sağlanması, koruma bilincini yaygınlaştırmak, Amasra’nın Tarihi ve Kültürel değerlerine yeni bir değer kazandırmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Yıkık bir Cenova Şatosu’nun restore edilip Cenova Armaları Müzesine dönüştürülmesi, Türkiye’de bir ilk olmasından dolayı dikkat çekicidir.

 

Cumartesi, 19 Şubat 2011 18:10

Bilgi Yarışması 1

Amasra; tıpkı bu yıllarda olduğu gibi; tarihi boyunca gezginlerin akınına uğramıştır. Ancak onların bir çoğu amasra hakkında yazılar yazmışlar, resimler çizmişler, eserler bırakmışlardır.

İşte onlardan biri Fransız Ressam Jules LAURENS; 1847 yılında geldiği Amsra’da, Cenova kapısını, Bedesteni, Sormagir Kapısını ve Kuşkayası nı resmetmiştir.

İşte size bir bilmece:

Aşağıda Laurens’in resmettiği KUŞKAYASI YOL ANITI;

Bu resimde Ressam BİR YANLIŞ YAPMIŞTIR,

bakalım bu yanlışı bulabilecek misiniz?

Cumartesi, 19 Şubat 2011 17:17

Amasra ve Termik Santral

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Amasra Temsilcisi Hüseyin Çoban'ın, Amasra Belediyesi'nin "AMASRAM" dergisinde yayınlanan söyleşisi.

Amasram : Amasra’da uzun süredir Termik Santral kurulması çalışması vardı ve Amasralılar Bartınlılarla beraber bu girişime karşı çıktılar. Toplantılar, protestolar, imza kampanyaları oldu. Bu eylemler Ankara’ya kadar taşındı. Neler oldu anlatır mısınız?

Hüseyin ÇOBAN : Amasra için talihsiz bir konu bu. Doğal güzelliğiyle tanınan bir yere Termik Santral yapılmasını konuşmaktan daha acı verici bir şey olabilir mi?

3000 yıldır Amastris isminde bir prensesin adını taşıyan, arkeolojik ve doğal değerleri ile ahşap işçiliği, turizm ve balıkçılıkla kendini tanıtmış bir kent Amasra. Doğadan alınıp insana armağan edilen maden kömüründen, balığa kadar pek çok ürünün ocağı, iki ayrı limanı ile denizcilerin yatağı Amasra. Plajları var, turizm yatırımları var. Yelken Kulübü, Turizm Meslek Lisesi gibi yerel hayata bilimsel katkı yapan kuruluşları var. Şehir yenilenerek gelişiyor.

Amasra’nın güzel geleceğini konuşacakken başımızda kötü bir bulut dolaşıyor. Bu da Termik Santral..

Cumartesi, 19 Şubat 2011 15:01

Kilittaşı

ÇEKÜL Vakfı Kültürel Miras Eğitim Programı dergisi - Sayı : 2

Çanak çömlekler, sütunlar, binlerce yıllık antik tiyatrolar, zamanını tam olarak bilemediğimiz ninniler, masallar, söylenceler, kaleler, taş ve ahşap evler, hanlar, böcekler, adlarını unuttuğumuz çiçekler, ağaçlar... Kültürel miras tek cümlede özetlenemeyecek kadar geniş, kolları açık bir kavram.

Gençler gezerek, eğlenerek öğrendiler, eskizler çizerek düşündüler.

Sayfa 1 / 2