Mon18062018

Son guncelleme08:56:30 PM GMT

Back Kitaplık Tarihe göre süzülen ögeler: Şubat 2011
Tarihe göre süzülen ögeler: Şubat 2011
Pazar, 20 Şubat 2011 09:59

Amasra Küçük Hamam

Röleve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik projeleri

Amasra’nın önemli kültür varlıklarından biri de Osmanlı eseri olan Türk hamamıdır. Küçük boyutlarına rağmen tarihin geçmiş zamanlarından devşirerek günümüze taşıdığı süprizleriyle ilgi çekici özelliklere sahiptir.

İşlev projesi

Amasra Küçük Hamamı “Kültür ve Sanat Sergi Salonu”  olarak işlevlendirilecektir. Eserin Kent içindeki merkezi konumu, iç ve dış mekanlarına yeni kazandırılacak işlev ile “Kültür ve Sanat Sergi Salonu” olarak kullanılabilmeye elverişliliği, korunarak geleceğe taşınacak kültürel ve tarihi özellikleri nedeniyle; Amasra’nın turistik gezi rotasının ilk durağı ve kentin görsel tanıtımının yapıldığı bir mekan olarak tasarlanacak, ayrıca “toplantı salonu” amacıyla da kullanılabilecek çok amaçlı bir salon haline getirilerek kentin hayatına kazandırılması hedeflenecektir.

Yayınlandığı yer Projeler
Cumartesi, 19 Şubat 2011 19:10

Amasra Kaymakam Evi - “Kültür Evi”

Kaymakam Evinin Kültür evi olarak yeniden işlevlendirilmesi;

Semavi EVİCE, ve Necdet SAKAOĞLU’nun bir kısım koleksiyonlarının da bulundurulduğu çalışma odaları olan, Amasra Kültür Birikimleri olan Kitap, Fotoğraf vb eserlerin kullanıma açıldığı “KÜLTÜR EVİ” projesidir.

Osmanlı döneminde “KIZ OKULU” olarak yapılmış olan binayı Amasra’nın sivil toplum kuruluşlarının kullandığı ve sanat kültür etkinliklerinin mekanı haline getirmek, interaktif çağdaş bir kütüphane yapmak projenin ana fikrini oluşturacaktır.

“Kültür Evi” projesinde binanın yeni İşlev ve işleyişinin tanımlanacağı çalışmalar yapılacak ve projenin süreci bir iş takvimi yapılarak takip edilecektir.

Yayınlandığı yer Projeler
Cumartesi, 19 Şubat 2011 18:37

Cenova Şatosu Projesi

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2007

Amasra Belediyesi “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” projesi ile Tarihi Kentler Birliği ödülüne layık görülmüştür.

Tarihi kent dokularını ve kültürel mirası koruma ve yaşatma doğrultusunda “Cenova Şatosu/Cenova Armaları Müzesi” nin yapımının sağlanması, koruma bilincini yaygınlaştırmak, Amasra’nın Tarihi ve Kültürel değerlerine yeni bir değer kazandırmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Yıkık bir Cenova Şatosu’nun restore edilip Cenova Armaları Müzesine dönüştürülmesi, Türkiye’de bir ilk olmasından dolayı dikkat çekicidir.

 

Yayınlandığı yer Projeler
Cumartesi, 19 Şubat 2011 18:10

Bilgi Yarışması 1

Amasra; tıpkı bu yıllarda olduğu gibi; tarihi boyunca gezginlerin akınına uğramıştır. Ancak onların bir çoğu amasra hakkında yazılar yazmışlar, resimler çizmişler, eserler bırakmışlardır.

İşte onlardan biri Fransız Ressam Jules LAURENS; 1847 yılında geldiği Amsra’da, Cenova kapısını, Bedesteni, Sormagir Kapısını ve Kuşkayası nı resmetmiştir.

İşte size bir bilmece:

Aşağıda Laurens’in resmettiği KUŞKAYASI YOL ANITI;

Bu resimde Ressam BİR YANLIŞ YAPMIŞTIR,

bakalım bu yanlışı bulabilecek misiniz?

Yayınlandığı yer Bilgi Yarışması
Cumartesi, 19 Şubat 2011 17:17

Amasra ve Termik Santral

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Amasra Temsilcisi Hüseyin Çoban'ın, Amasra Belediyesi'nin "AMASRAM" dergisinde yayınlanan söyleşisi.

Amasram : Amasra’da uzun süredir Termik Santral kurulması çalışması vardı ve Amasralılar Bartınlılarla beraber bu girişime karşı çıktılar. Toplantılar, protestolar, imza kampanyaları oldu. Bu eylemler Ankara’ya kadar taşındı. Neler oldu anlatır mısınız?

Hüseyin ÇOBAN : Amasra için talihsiz bir konu bu. Doğal güzelliğiyle tanınan bir yere Termik Santral yapılmasını konuşmaktan daha acı verici bir şey olabilir mi?

3000 yıldır Amastris isminde bir prensesin adını taşıyan, arkeolojik ve doğal değerleri ile ahşap işçiliği, turizm ve balıkçılıkla kendini tanıtmış bir kent Amasra. Doğadan alınıp insana armağan edilen maden kömüründen, balığa kadar pek çok ürünün ocağı, iki ayrı limanı ile denizcilerin yatağı Amasra. Plajları var, turizm yatırımları var. Yelken Kulübü, Turizm Meslek Lisesi gibi yerel hayata bilimsel katkı yapan kuruluşları var. Şehir yenilenerek gelişiyor.

Amasra’nın güzel geleceğini konuşacakken başımızda kötü bir bulut dolaşıyor. Bu da Termik Santral..

Yayınlandığı yer Termik Santral
Cumartesi, 19 Şubat 2011 15:01

Kilittaşı

ÇEKÜL Vakfı Kültürel Miras Eğitim Programı dergisi - Sayı : 2

Çanak çömlekler, sütunlar, binlerce yıllık antik tiyatrolar, zamanını tam olarak bilemediğimiz ninniler, masallar, söylenceler, kaleler, taş ve ahşap evler, hanlar, böcekler, adlarını unuttuğumuz çiçekler, ağaçlar... Kültürel miras tek cümlede özetlenemeyecek kadar geniş, kolları açık bir kavram.

Gençler gezerek, eğlenerek öğrendiler, eskizler çizerek düşündüler.

Yayınlandığı yer Dergiler
Cumartesi, 19 Şubat 2011 09:49

Oktay Ekinci / Cumhuriyet Gazetesi

ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Oktay Ekinci'nin Cumhuriyet Gazetesindeki 'Uygarlıkların İzinde' isimli köşesinde bugün yayımlanan yazısı:

'1990’da kurulan vakıf, tüm ülkeye yayılan gönüllüler ordusuyla ‘koruma bilincinin okulu’ oldu.

ÇEKÜL 20 yaşında
“Bu topraklar bin yıllardır doğanın yardımıyla çeşitli uygarlıklar, çeşitli kültürler var etti... Kültürel zenginliğimizin, doğayla birlikte korunması ve yaşatılması bilincinin artacağı bir yıl dileklerimizle…”
Bu yeni yıl kutlamasının altında, 20’li yaşlarına kavuşan “ÇEKÜL Ailesi” imzası vardı… yani, yurdun tüm bölgelerinde, illerinde, ilçelerinde ve hatta köylerinde, ülkemizi “vatan”ımız yapan; kuşaktan kuşağa varlık ve kimlik kaynaklarımızı oluşturan “çevre ve kültür değerleri”mizi yaşatarak korumak için kollarını sıvamış yüzlerce “çevre ve kültür gönüllüsü”nün ortak imzaları...

Yayınlandığı yer ÇEKÜL'den Haberler
Cumartesi, 19 Şubat 2011 09:48

Kilittaşı “Oyun Oynuyor”

ÇEKÜL Vakfı Kültürel Miras Eğitim Programı dergisi Kilittaşı’nın yeni sayısı yayımlandı. Dergide Kerem Kabadayı, Ahmet Yeşiltepe, Seren Yüce ile yapılmış özel fotoğraf çekimleri ve röportajlar; Tan Oral, Serhan Yenilmez ve Sadi Güran’ın çocuk-doğa konulu çizimleri yer alıyor. Kilittaşı’nın dosya konusu ise ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları 2010’un teması olan 'sokak oyunları'.

Dergide 'oyun' konusu, çocukların psikolojik gelişimine etkisinden antik kentlerdeki serüvenine geniş bir perspektifte ele alınıyor. Necdet Sakaoğlu’nun “Sokakta kaybedilen kültür”, Doç. Dr. Kemal İnal’ın “Sokak çocuklarından teknoveletlere” başlıklı yazıları dosyada bulunan yazılardan birkaçı… Gündüz Vassaf, Şebnem İşigüzelgibi ünlü isimler de çocukken sevdikleri sokak oyunlarını Kilittaşı için yeniden hatırlıyorlar.

Kilittaşı’nda ayrıca Kültür Elçileri, Yapıların Diliyle İstanbul ve Tohumdan Sofraya eğitimleri; Eğitimde İyi Örnekler Konferansı hakkında yazı ve röportajlar bulunuyor.

Yayınlandığı yer ÇEKÜL'den Haberler

2003 yılından bu yana Türkiye’de farklı ölçekteki yerleşimlerde devam eden eğitimlerin İstanbul ayağı Eyüp Belediyesi’nin desteğiyle yapıldı. Eyüp Musiki Derneği'nde düzenlenen eğitime Eyüp Merkez İlköğretim Okulu, Halit Derviş İbrahim, Ebussuut ve Zekai Dede İlköğretim okulları katıldı.

İstanbul’un mitolojik öyküsünü canlandırdık...

Kentin kimliğini yansıtan Feshane, Santral İstanbul ve Eyüp Oyuncakları Atölyesi’nin yanı sıra, Müzisyenler Kahvesi, Eyüp Sultan Cami, Hamamı, Türbesi ve Kütüphanesi, Eski Oyuncakçılar Çarşısı, Kaptan Paşa Cami, Caferpaşa Medresesi, Ensar Konağı, Hüsrevpaşa Kütüphanesi, Mihrişah Sultan İmareti, Polis Karakolu, Eyüp’ün ahşap konakları ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri inceleme gezisi yapıldı.

Yayınlandığı yer ÇEKÜL'den Haberler

Antakya’da başlayan koruma-yaşatma çalışmalarını değerlendirmek için, ÇEKÜL Evi’nde bir toplantı yapıldı. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Yavaş ve ekipleri ile KUDEB yetkilileri katıldı. Toplantıda ÇEKÜL Vakfı uzmanları da görüşlerini bildirmek için hazır bulundu.13 maddeden oluşan gündem maddeleri detaylarıyla tartışıldı.

Yayınlandığı yer ÇEKÜL'den Haberler

Sayfa 1 / 2