Ana sayfa Projeler Küçük Hamam Projesi ile TKB Toplantısına Katıldık

Küçük Hamam Projesi ile TKB Toplantısına Katıldık

304
0

Küçük Hamam Projesinin tanıtımı ve Projenin uygulamalarının tartışılacağı “Amasra Çalıştayı” nı planlamak için TKB Samsun Buluşmasına katıldık.

Amasra Belediyesi başkan vekili Ali Rıza Dönmez, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Güre ile birlikte ÇEKÜL Amasra Temsilciliği adına da Hüseyin Çoban ve Hüseyin Buğday’ın katıldığı Samsun Buluşmasının ana teması; Her Kente “Kent Müzesi” idi.

“Küçük Hamam Projesi” nin Poster Sunumunun yapıldığı buluşmada Çekül Başkanı Metin Sözen, Çekül uzmanlarından Hurşit Arslan, Belgesel sinemacı Hasan Özgen, Mimar Metin Keskin ile görüşmeler yapan heyetimiz Amasra Çalıştayının programı şekillendirdi. Çalıştayın tarihi ilk Çekül toplantısında kesinleştirilecek.

Özendirme Yarışması Ödül Töreni Samsun’da yapıldı
1 3-14-15 Mayıs tarihlerinde yapılan Samsun Buluşması, Cuma akşamı “Koruma ve Özendirme Yarışması Ödül Töreni” ile başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ve TKB Başkanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasıyla başlayan Ödül Töreni’nde 5 ayrı kategorideki ödüller sahiplerini buldu.

30 belediyenin 51 proje ve uygulama ile başvurduğu yarışma, “Proje ödülleri”ANTALYA, BORNOVA, SİLİFKE, SİVEREK ve VİZE belediyelerine, “Uygulama ödülleri”BAYINDIR, İZMİR, MİLAS, TAŞUCU ve TİRE belediyelerine verildi.

Kentlerindeki kültürel mirası korumak-yaşatmak için yaptıkları istikrarlı çalışmalar ve yarışmaya düzenli olarak katılarak aldıkları ödüllerle ALTINDAĞ, BİRGİ, BURSA, NİKSAR ve ODUNPAZARI belediyeleri “Süreklilik ödülü”ne uygun görüldü. TKB’nin 10. Yılı dolayısıyla, 2006 yılında aramızdan ayrılan TKB Danışma Kurulu Üyesi hukukçu Derviş Parlak adına verilen “10. Yıl Derviş Parlak Özel Ödülü” ise Yalvaç Belediyesi’nin oldu.

“Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”nü ise BATTALGAZİ Belediyesi kazandı.

Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi
Tarihi Kentler Birliği’nin bu yıl gündeme getirmek istediği konulardan biri olan “Kent Müzeleri” konusu Samsun’da konuşuldu. “Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi” başlıklı seminere ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı mimar Mithat Kırayoğlu ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez konuşmacı olarak katıldı.

Mithat Kırayoğlu, müzelerin tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Kent müzelerinin, resmi tarihin yanı sıra sivillerin tarihini anlatmasıyla önemli olduğunu vurguladı. “Kent müzelerine günümüzde vermek istediğimiz işlevi, Cumhuriyet döneminde halk evleri yürütüyordu,” diyen Kırayoğlu, küreselleşmenin aslında bir yandan da yerelleşmeye hizmet ettiğini vurguladı. Müzelerin, kentlilerin kentle tanıştığı mekânlar olduğunu söyleyerek, kent müzelerinin sadece açılmasıyla kurulma işinin bitmediğini, hatta bu sürecin yeni başladığını söyledi. Her kentte kent müzesi yaklaşımıyla TKB ve ÇEKÜL’ün bir Türkiye kent müzesi modeli oluşturacağının altını çizdi.

Ahmet Erdönmez ise Bursa Kent Müzesi’nin kuruluş hikâyesini anlattı. Kentlilerin müzeye bağışlarının giderek arttığına vurgu yapan Erdönmez, bir sonraki aşamada ihtisas müzelerinin kurulmasının gerektiğini söyledi. “Kent müzesi kurmaya karar veren belediyeler, TKB ve ÇEKÜL Vakfı’nın birikim ve tecrübelerinden mutlaka yararlanmalıdır,” diyerek arşiv ve belgeleme süreçlerine dikkat çekti. Sadece Selçuklu, Osmanlı dönemlerin değil, kentlerin antik tarihlerinin ve bu gelişim sürecinin müzelerde yansıtılması gerektiğini söyledi.

Samsun kent gezisi yapıldı
Karadeniz’in tek Büyükşehir Belediyesi ve bir liman kenti olan Samsun, doğu ve batıya doğru gelişim gösteren modern bir kent. Sahil şeridindeki düzenlemeleri, teleferik hattı, atlı spor tesisleri, müzik konservatuarı, su kayağı merkezi, yeşil alanları, kent içindeki plajları ve raylı taşıma sistemi Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından sadece birkaç tanesi.

Samsun yolculuğunda VEZİRKÖPRÜ gezisi:
Ali Rıza Dönmez’in arkadaşı Ahmet beyin rehberliğinde gezdiğimiz Vezirköprü’nün Bedesteni, Taşhanı, Orta camii, Demirciler çarşısı, Saat kulesi ile Eski görünümü altında modern bir kütüphaneye dönüştürülmüş Medresesinden size fotoğraflar getirdik.

Vezirköprü ziyaretimiz Ahmet beyin ikramı “Piran Kebabı” ile son buldu.

Yeni buluşmalarda ÇEKÜL Amasra Gönüllüsü arkadaşlarımızın da yer alması dileğimizdir.

Hepimizin korumaya değer eserleri olsun….

Hüseyin ÇOBAN