Mon18062018

Son guncelleme08:56:30 PM GMT

Back Projeler Hüseyin Çoban
Hüseyin Çoban

Hüseyin Çoban

Amasra'da kültürel değerleri koruma çalışmalarına destek veren dostlarımıza duyuruyor,
“ACEMİ ARKEOLOGLARIN KAZISINA” ve Sergi-Sertifika törenine katılımlarını bekliyoruz."

“ÇEKÜL VAKFI KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ AMASRA’DA YAPILIYOR”

‎"Suyun Peşinde" grubu Bartın'ın batı yakasında…

Amasra ve civarının keşfine gönül veren “‎"Suyun Peşinde" grubunun küçük bir bölümü bu defa Filyos Çayının denize döküldüğü yerde Saz Köy’de bir gölün peşinde.

1.jpg

2.jpg

Amasra’dan çıkılan yolda Bartın arkada bırakılıp batıya doğru ilerlendi, Kokaksu’yu solda bırakıp Filyos ırmağına varıldı.

Ancak bu gölü bulmak pek o kadar kolay değildi. Küçük geri dönüşler ve yerel rehberlerin yerel dille yol tarifleri olmasa, işimiz kolay olmayacaktı. Yerel rehberlerin “sağ gösterip sol diyen tarifleri” de işimizi çoğu zaman zorlaştırıyordu ama olsun... Hele tatlı dilli rehberimizin bizi uğurlarken, kamera kapandıktan sonra söylediği için sizin duyamadığınız bir dileği var ki, artık fazla söze gerek kalmamıştı; “SAPUTMAY”…

Dim lights Download Embed Embed this video on your site

Sapıtmadık ve hemen “gesgeri” dönüp “buyaa” yola devam ettik…

“Filyos ırmağının kenarında göl olur mu” sorusuna; “varmış” dedi Salih.

Suyun peşinde grubunun mektepli kameramanı böyle söyleyince, Google dan bakılarak yapılan “göldü, dildi, menderesti” tartışmasını çözmek için tecrübeli Coğrafyacımız Mustafa Hocayı da alıp düştük yollara.

Vardık saz gölünün kıyısına.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Filyos ırmağına sazlık içinden dar bir kanalla bağlantısını sürdüren bu gölün oluşumu için yerel rehberimizin söylediğine göre, 1998 yılında Batı Karadeniz’i etkileyen sel felaketi Filyos Irmağının da yatağını değiştirmiş.

6.jpg

Sakin günlerinde kıvrıla kıvrıla akan ırmağın ağzı denizin taşıdığı kumlarla kaplanınca, koskocaman bir göl oluşmuş.

7.jpg

Kıyısında, sazların arasında avlanan balıkçılar, süt biriktirmek için kumsala otlamaya inmiş inekler, kızıl ağaçların kaba gölgesinde piknik yapan köylüler arasında dolaştık. Filyos Irmağının kıyısında, Saz Köyünün yalısında “Saz Gölü” nü keşifle güne başladık.

8.jpg

Yolumuzun üzerinde Bartın’ın batı yakasının kumsalları; Kızılkum, Mugada ve Güzelcehisar var daha gidip görülecek.

Güzelcehisar; Bartın’ın batısında 17. Kilometrededir. Poyraz rüzgarlarından kısmen korunan bir kumsala sahiptir.

9.jpg

Eski bir hisarın kalıntılarının bulunduğu köyün ufkundan güneşin batışını izleyenler “dağlara tırmanan kayaları” görüp şaşıracaklardır.

Köyün batı tarafında, kumsalın bitiminde, denizden yukarıya doğru uzanan “Lav Sütunları” 50 metreye varan yükseklikleri ile ilgi çekicidir.

Amasra’nın doğu kıyısında, Gökyar bölgesinde de rastlanabilen bu kayalar, Kuş Kayası Yol Anıtının da üzerine yapıldığı 80 milyon yıl önce oluşmuş “Lav Sütunları”dır.

10.jpg

Türkiye’de jeolojik miras envanteri içerisinde bulunan Güzelcehisar Lav Sütunları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarındandır.

Sizin de keşfedecek yerleriniz olsun, size de yerel rehberler “sapıtmay” diyerek iyi dileklerde bulunsun.

11.jpg

12.jpg

Mezopotamya’nın bir deniz gibi uzandığı, taşların, güneşin aynı dili konuştuğu Mardin.

ÇEKÜL’ün öncülüğünde her kesimden koruma gönüllüsünün çabaları, Mardin’in kentsel, tarihsel mirasının gün yüzüne çıkış öyküleri bu kitapta anlatılıyor.

"Kitap Amasra ÇEKÜL de var, isteyenler inceleyebilir, okuyabilir, eve götürebilir, kendi kitaplığı için alabilir."

Küçük Hamam Projesinin tanıtımı ve Projenin uygulamalarının tartışılacağı “Amasra Çalıştayı” nı planlamak için TKB Samsun Buluşmasına katıldık.
Amasra Belediyesi başkan vekili Ali Rıza Dönmez, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Güre ile birlikte ÇEKÜL Amasra Temsilciliği adına da Hüseyin Çoban ve Hüseyin Buğday’ın katıldığı Samsun Buluşmasının ana teması; Her Kente “Kent Müzesi” idi.
“Küçük Hamam Projesi” nin Poster Sunumunun yapıldığı buluşmada Çekül Başkanı Metin Sözen, Çekül uzmanlarından Hurşit Arslan, Belgesel sinemacı Hasan Özgen, Mimar Metin Keskin ile  görüşmeler yapan heyetimiz Amasra Çalıştayının programı şekillendirdi.  Çalıştayın tarihi ilk Çekül toplantısında kesinleştirilecek.

Özendirme Yarışması Ödül Töreni Samsun’da yapıldı
1     3-14-15 Mayıs tarihlerinde yapılan Samsun Buluşması, Cuma akşamı “Koruma ve Özendirme Yarışması Ödül Töreni” ile başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ve TKB Başkanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasıyla başlayan Ödül Töreni’nde 5 ayrı kategorideki ödüller sahiplerini buldu.

30 belediyenin 51 proje ve uygulama ile başvurduğu yarışma, “Proje ödülleri”ANTALYA, BORNOVA, SİLİFKE, SİVEREK ve VİZE belediyelerine, “Uygulama ödülleri”BAYINDIR, İZMİR, MİLAS, TAŞUCU ve TİRE belediyelerine verildi.

Kentlerindeki kültürel mirası korumak-yaşatmak için yaptıkları istikrarlı çalışmalar ve yarışmaya düzenli olarak katılarak aldıkları ödüllerle ALTINDAĞ, BİRGİ, BURSA, NİKSAR ve ODUNPAZARI belediyeleri “Süreklilik ödülü”ne uygun görüldü. TKB’nin 10. Yılı dolayısıyla, 2006 yılında aramızdan ayrılan TKB Danışma Kurulu Üyesi hukukçu Derviş Parlak adına verilen “10. Yıl Derviş Parlak Özel Ödülü” ise Yalvaç Belediyesi’nin oldu.
“Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”nü ise BATTALGAZİ Belediyesi kazandı.

Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi
Tarihi Kentler Birliği’nin bu yıl gündeme getirmek istediği konulardan biri olan “Kent Müzeleri” konusu Samsun’da konuşuldu. “Kentler Kimliğini Unutmamalı: Her Kente Kent Müzesi” başlıklı seminere ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı mimar Mithat Kırayoğlu ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez konuşmacı olarak katıldı.

Mithat Kırayoğlu, müzelerin tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Kent müzelerinin, resmi tarihin yanı sıra sivillerin tarihini anlatmasıyla önemli olduğunu vurguladı. “Kent müzelerine günümüzde vermek istediğimiz işlevi, Cumhuriyet döneminde halk evleri yürütüyordu,” diyen Kırayoğlu, küreselleşmenin aslında bir yandan da yerelleşmeye hizmet ettiğini vurguladı. Müzelerin, kentlilerin kentle tanıştığı mekânlar olduğunu söyleyerek,  kent müzelerinin sadece açılmasıyla kurulma işinin bitmediğini, hatta bu sürecin yeni başladığını söyledi. Her kentte kent müzesi yaklaşımıyla TKB ve ÇEKÜL’ün bir Türkiye kent müzesi modeli oluşturacağının altını çizdi.

Ahmet Erdönmez ise Bursa Kent Müzesi’nin kuruluş hikâyesini anlattı. Kentlilerin müzeye bağışlarının giderek arttığına vurgu yapan Erdönmez, bir sonraki aşamada ihtisas müzelerinin kurulmasının gerektiğini söyledi. “Kent müzesi kurmaya karar veren belediyeler, TKB ve ÇEKÜL Vakfı’nın birikim ve tecrübelerinden mutlaka yararlanmalıdır,” diyerek arşiv ve belgeleme süreçlerine dikkat çekti. Sadece Selçuklu, Osmanlı dönemlerin değil, kentlerin antik tarihlerinin ve bu gelişim sürecinin müzelerde yansıtılması gerektiğini söyledi.    
Samsun kent gezisi yapıldı
Karadeniz’in tek Büyükşehir Belediyesi ve bir liman kenti olan Samsun, doğu ve batıya doğru gelişim gösteren modern bir kent. Sahil şeridindeki düzenlemeleri, teleferik hattı, atlı spor tesisleri, müzik konservatuarı, su kayağı merkezi, yeşil alanları, kent içindeki plajları ve raylı taşıma sistemi Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından sadece birkaç tanesi.

Samsun yolculuğunda VEZİRKÖPRÜ gezisi:
Ali Rıza Dönmez’in arkadaşı Ahmet beyin rehberliğinde gezdiğimiz Vezirköprü’nün Bedesteni, Taşhanı, Orta camii, Demirciler çarşısı, Saat kulesi ile Eski görünümü altında modern bir kütüphaneye dönüştürülmüş Medresesinden size fotoğraflar getirdik.

Vezirköprü ziyaretimiz Ahmet beyin ikramı “Piran Kebabı” ile son buldu.

Yeni buluşmalarda ÇEKÜL Amasra Gönüllüsü arkadaşlarımızın da yer alması dileğimizdir.

Hepimizin korumaya değer eserleri olsun....

Hüseyin ÇOBAN

 

Perşembe, 12 Mayıs 2011 19:29

"Korumanın Başkenti Safranbolu" gezisi

Çekül Gönüllüleri Safranbolu'ya gezi düzenledi.

Kentsel değerlerini korumadaki başarısı nedeniyle UNESCO tarafından "Dünya Miras Listesine" alınan ve "Korumanın Başkenti" ismiyle anılan Safranbolu Amasra'ya örnek olabilir mi?

İşte bu sorunun cevabını bulmak ve Safranbolu'nun deneylerinden faydalanmak için yapılan geziye Çekül Amasra Danışma Kurulu üyeleri ve Amasra Lisesi Öğrencileri katıldılar.

Korumaya alınmış, restore edilmiş ve yeni işlevler verilerek tekrar kullanıma açılmış birçok eserin görüldüğü gezinin bir bölümüne Safranbolu Çekül Temsilcisi Mehmet Adalı rehberlik etti.

Amasra Küçük Hamam projesine örnek olabilecek olan ve Restoratör Mimar Doç. Aysun Özköse tarafından restorasyonu yürütülen Rum Hamamında da incelemelerde bulunuldu.

Hıdırlık tepesinden doyumsuz görüntüsünü izleyerek başlanan Safranbolu gezisi, Kent Müzesi, Yemeniciler Arastası, Demirciler çarşısı, Kıranköy Camii incelemelri ile sürdü.

Sivil Mimari örneklerinden Ebru ve Recep Yücel tarafından Bağlar semtinde restore edilerek Konut, Otel, Restaurant ve doğal yaşamın sürdürüleceği Bahçelerden oluşacak kompleksin çalışmalarının da izlendiği gezide öğrenciler röportajlar yaptı.

Safranbolu gezisi ile ilgili bu haberde Hakan Topuz fotoğrafları kullanılmıştır.

Öğrenci röportajları, fotoğrafları, anı yazıları ile Danışma kurulu üyelerinin fotoğrafları, videoları da bu sayfalarda yayınlanacaktır.

 

Pazartesi, 04 Nisan 2011 14:40

Kentler Çocuklarındır

Amasra Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma çalışmalarından "Küçük Hamam Projesi"nde

"Eskiz Grubu" ilk toplantısını yaptı.

Amasra Lisesi ve Amasra OTML öğrencileri, öğretmenler, mimarlardan oluşan "ESKİZ GRUBU" "Kentler Çocuklarındır" sloganı ile yola çıkıyor.

Küçük Hamam Projesinde yerel tarih araştırmaları, fotoğraflama çalışmalarına Çekül gönüllüleri ile birlikte katılacak olan gençler, Röleve ve Çizim çalışmalarında da Mimarlar ile birlikte çalışacaklar.

Hamam projesinin İnteraktif Grubu, Hamam Yeni İşlev Grubundan gönüllülerin de katıldığı ilk toplantıda planlamalar yapıldı. Belediye Başkan Vekili Şinasi Demirok da toplantıya katılarak destek verdi.

Öğrenciler Projeye ilişkin ilk izlenimleri bu sayfada yayınlanacaklar.

Çalışmalar; Safranbolu gezisi, Yerel tarih araştırmaları, fotoğraf ve eskiz çalışmaları ile devam edecek.